top of page
  • Ivo Čech

Nájemník za sebe najde náhradu? Drahá chyba a proč to nedělat

Aktualizováno: 16. 12. 2021

Poslední dobou mě při projíždění inzerátů na pronájem ve Facebook skupinách zarazila jedna věc.

V těchto skupinách se totiž poměrně často objevuje situace, kdy současný nájemník hledá za sebe náhradu.

Pravděpodobně se potřebuje odstěhovat ještě před skončením platnosti smlouvy nebo nechce čekat, než uplyne výpovědní lhůta a proto se tedy domluvil s majitelem bytu, že za sebe najde náhradu, aby majiteli nevypadl příjem z nájmu.
Jaká je tedy motivace současného nájemníka najít solidního budoucího nájemníka?

Pravda je taková, že jediná motivace současného nájemníka je najít rychle defakto kohokoliv a mít tedy možnost se odstěhovat a bytu se „zbavit“.


Jaká rizika z toho plynou pro majitele?

Šance, že do bytu přijde nesolidní člověk je velká. Původní nájemník přeci jen potřeboval někoho najít a určitě se nezatěžoval zájemce prověřit. Může tedy nastat situace, kdy nový nájemník přestane platit, byt zničí nebo bude pořádat každý druhý den párty. Při nejhorším vše dohromady.


Jak se tedy postavit k situaci, kdy vám, jako majiteli, chce nájemník odejít před vypršením smlouvy?

Dle mého názoru jsme pořád jenom lidé a nejlepší je domluvit se na nějakém kompromisu. Můžete například zkrátit výpovědní dobu na 1 měsíc za předpokladu, že vám současný nájemník umožní realizovat prohlídky s novými zájemci, samozřejmě po předchozí domluvě, a byt bude vždy uklizený a připraven na prohlídky.


Jednoznačně tedy doporučuji nespoléhat na někoho cizího a hledat nového nájemníka sám, případně doporučuji se obrátit na zkušeného realitního makléře, který vám s hledáním nájemníka pomůže a zájemce prověří.


Jak prověřit zájemce?

Ze svých zkušeností i zkušeností kolegů vím, že při výběru nájemníka platí známe rčení: „Důvěřuj, ale prověřuj.“


Na prohlídce se můžete setkat se sebevíc sympatickým člověkem nebo rodinou, kteří vám budou tvrdit, jak jsou skvělí, že se o byt budou starat a že peníze nejsou problém a vždy platí včas, ale jakmile si je nastěhujete, tak realita může být jiná. Při důkladném prověření o nich zjistíte, že mají nespočet exekucí a jsou to neplatiči.

Doporučuji prověření přes portál www.registr-najemniku.cz, kde za 89 Kč na jednom místě získáte výpis z:


1) Centrální evidence exekucí

2) Insolvenčního rejstříku

3) Registru nájemníků

4) Prověření plátce DPH

5) Ověření platnosti dokladu totožnosti


V dnešní době o lidech hodně řeknou sociální sítě, doporučuji tedy zjistit co nejvíce o zájemci na Facebooku, Instagramu, Linkedinu.

V případě, že i nadále máte pochybnosti, nechte si od zájemce doložit potvrzení o výši příjmu, zkontaktujte jeho bývalého pronajímatele…


Příklad z praxe:

Kamarádovi rodiče pronajímali 3 roky byt mladšímu pánovi, který po celou dobu spolehlivě platil a nebyl s ním problém. Jednoho dne se rozhodl, že se odstěhuje a kamarádovým rodičům řekl, že by se do bytu obratem nastěhoval jeho známý, kterého majitelé neznali, ovšem souhlasili. Jak to dopadlo?

Nedočkali se ani prvního nájmu a pán tak vesele bydlí již 4. měsíc bez placení a jeho vystěhování a opuštění bytu se v momentě psaní tohoto článku stále řeší…

 

V případě, že jste z Prahy nebo okolí vám s naleznutím solventního nájemníka rád pomohu.


Ivo Čech

+420 730 684 252

ivo.cech@kwcz.cz


Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page