top of page
  • Ivo Čech

Jak poznat nekvalitního realitního makléře


Ivo Čech realitní makléř Praha Brno, Prodej bytu, prodej domu, odhad nemovitosti

Nezajímá se o Vaše budoucí plány


Bohužel i v dnešní době jde některým makléřům pouze o nabrání nemovitosti a už jim tolik nezáleží na službě majiteli. Je jim jedno, že majitel chce za nemovitost příliž mnoho peněz a že je nemovitost za tuto cenu neprodejná. Cenu mu potvrdí, jen aby nabrali. Spoléhají na to, že po čase se půjde s cenou dolů a oni nemovitost přece jen prodají. Většinou tak akorát nemovitost zablokují na 2-4 měsíce a spokojen není nikdo. Majitelům tak třeba může uniknout jejich vysněná nemovitost, kterou by jinak financovali z prodeje.

Chtějí pouze udělat rychlý obchod


Jediné, co je zajímá, je rychle provedený obchod. Prodej nemovitosti je složité a pro mnoho lidí citlivé téma. Makléř se proto musí zajímat o všechny okolnosti, i o ty, které s prodejem přímo nesouvisí. Musí se stát rádcem a průvodcem celým obchodem, aby vše proběhlo hladce a v pořádku. Proto si ho majitel taky najímá. Mnohdy je celý prodej více o vztahu dvou lidí než jen o businesse.

Nemluví „realitním slovníkem“


Pokud se makléř nevyzná v realitní terminologii nebo se nevyzná v investování do nemovitostí, není tím pravým profíkem, kterého hledáte.

Akceptuje nízkou provizi


Věřte mi jednu věc. Makléř-profesionál nebude nikdy pracovat za nízkou provizi. Proč by to taky dělal? Má svůj standard služeb a z něho nebude ustupovat, navíc má dostatek práce a pracovat za nízkou provizi se mu nevyplatí.

Pokud makléř, se kterým jednáte okamžitě přistoupí na Vámi nabízenou nízkou provizi, tak úplně stejně bude vyjednávat s kupujícím o prodejní ceně a 100% Vám nemovitost neprodá za co nejvíce peněz. Nebo si snad myslíte, že nejlevnější makléř dokáže prodat za maximální možnou cenu? Pravděpodobně tedy jednáte s amatérem a od těch ruce pryč.

Makléř se Vás ptá na řešení, místo aby s řešením přišel sám


Najímáte si makléře, protože by měl být zkušenější než jste Vy. Při skoro každé realitní transakci se řeší nějaké problémy nebo se o něčem vyjednává. Zkušený makléř by měl problém zanalyzovat a přijít s nějakým kreativním řešením, jak problém vyřešit.

Pokud Vám makléř tvrdí, že jediný důvod, proč se nedaří prodat je vysoká cena a je třeba ji snížit a nepříjde prvně s jiným řešením jako je například jiný způsob prezentace, nejednáte s tím pravým makléřem.


Vyjadřuje se negativně o jiných makléřích


Pokud makléř pomlouvá a kritizuje ostatní realiťáky, vypovídá to o jeho osobnosti. Chcete přeci spolupracovat při prodeji s pozitivním člověkem, který se raději než na ostatní zaměřuje na sebe, svoje služby a vzdělání.

Nemluví pravdu a nedrží slovo


Spousta makléřů udělá vše proto, aby se dostali k zakázce. Slibují nemožné, lžou, že zastupují kupujícího a potřebují se na nemovitost prvně podívat, nemluví na rovinu a nedodržují termíny.

S takovými lidmi nechcete spolupracovat a najděte si někoho jiného.

Jedná neprofesionálně


Nevhodné vtípky, nekvalitně vedená prohlídka a neochota reagovat na každý email a telefonát co nejdříve může znamenat ztrátu potenciálního zájemce.

Pracuje neexkluzivně


Mylná představa majitelů je, že pokud nemovitost nabízí více realitek nebo makléřů, tím lépe se prodá. Omyl. Realita je taková, že do prezentace dají co nejméně peněz, zveřejní nemovitost pouze na realitních serverech a prodají klidně i s obrovskou slevou. Profesionál neexkluzivně nepracuje, protože by nemohl majiteli „doručit“ nejlepší výsledek práce.

Neodůvodní svůj odhad ceny nemovitosti


Pokud Vám makléř neodůvodní svůj odhad ceny nemovitosti, nespolupracujete s profesionálem.

Odhad ceny nemovitosti závisí na spoustě faktorů a nelze jen střílet od boku. Zpracování odhadu ceny nemovitosti zabere 2 – 4 hodiny v závislosti na složitosti. Výstupem je potom zpracovaná PDF analýza na 12-15 stran.
Doufám, že Vám článek objasnil, jak odhalit nekvalitního makléře a doufám, že si najdete někoho, kdo si zaslouží Vaši provizi.

Ivo Čech – realitní makléř

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page